Yantis High School Wins 5th District
UIL Title

 

From Yantis HIgh School

 

The Yantis High School Academic UIL Team won its 5th district championship in the past 6 years when it took the 24-A District Championship at Texarkana College on Monday.  The Yantis team scored 520 points to more than double 2nd place Sulphur Bluff's total of 255 points.

 

 

 

 


The Yantis students won 7 team events:  Calculator Applications, Current Issues, Computer Science, Journalism, Literary Criticism, Social Studies, and Spelling Vocabulary.


Individual Event Results for Yantis Competitors:
Calculator Applications:  1st  Shelbie Shoemaker                                         3rd  Bradley Potts                                         4th  Sam Perry
Current Issues & Events  5th  Bryce Ogle                                          6th Gerardo Hernandez    Computer Applications:  1st  Daniel Harris
Computer Science:  1st  Caleb Birchfield                                  2nd  Bryce Ogle                                  2nd  Elijah Sublett (tie)
Editorial Writing:  1st  Taylor Hathcoat                             3rd  Morgan McMinn                             4th  Brandon Highlander
Feature Writing:  1st  Jazlyn Jenkins                             2nd  Madison Peavler                             4th Mia Carney
Headline Writing:  1st  Brittany Shearer                               3rd  Montana Wetzel                               4th Travis Williams
Literary Criticism:  1st Cameron McCrary                               2nd  Maggie Hooker                               4th  Maddie Hooker                               5th  Alexis Haught
News Writing:  1st  Jacqueline Lopez                         2nd  Laura Weeks                         3rd  Ashten Burnett
Poetry Interpretation:  1st  Cameron McCrary                                     2nd  Donna Perry                                     3rd  Samantha Swasso
Prose Interpretation:  1st  Summer Ashby                                    2nd  Madison Jones                                    4th  Ashten Burnett
Ready Writing:  1st  Cristo Sanchez                           2nd  Sarah Wilkey                           3rd  Gracie Beech
Science             4th  Nicholas Mathis
Social Studies:  2nd  Devon Roberts                           4th  Sam Perry                           6th  Sarah Wilkey
Spelling/Vocabulary:  1st Cristo Sanchez                                    2nd Shelbie Shoemaker                                    3rd  Hope Dixon                                    5th  Brandon Highlander

 

 


35 of the 36 students who participated in the district meet placed (1st-6th).
33 of the Yantis students who competed at district qualified for Regionals.


Yantis UIL Coordinator Chip Mathews (quote):  "While I was proud of the performances of all of our students, my writers did exceptionally well. They dominated the writing events. All 15 writers placed, and 12 of the 15 advanced to Regionals.

 

____